Dziś przyjrzymy się bliżej właściwościom samego wosku pszczelego i jego dobroczynnemu oddziaływaniu na naszą skórę. Wosk to tak naprawdę produkt uboczny powstawania miodu. Żeby pszczoły wyprodukował kilogram tego cennego specyfiku potrzebują na to aż 3,5 kg miodu! Kosmetyki z woskiem pszczelim działają odżywczo, przeciwzmarszczkowo oraz natłuszczająco. Bogaty w karetonoidy i nienasycone kwasy tłuszczowe świetnie działa na zrogowacenia i przesuszoną skórę.
Wosk pszczeli chętnie wykorzystuje się do produkcji kosmetyków naturalnych ze względu na jego liczne właściwości. Zawiera cenny kwas palmitynowy, który naturalnie występuje w ludzkim naskórku, dzięki czemu tak wspaniale odżywia naszą skórę. Kosmetyki z woskiem pszczelim znakomicie sprawdzą się w przypadku spierzchniętych ust, pękających pięt czy zrogowaciałego naskórka na łokciach i kolanach. Wosk jest także doskonałym emolientem. Co to oznacza? Po nałożeniu na skórę tworzy na niej ochronny płaszcz lipidowy, dzięki czemu skóra nie wysycha i długo pozostaje jędrna.
O tym, jak działają inne składniki na naszą skórę np. wazelina, z kosmetyków fabrycznych, która zatyka pory pisałem tu:https://pasiekasmakulskich.pl/apiterapia-kosmetyki-z-miodem/
Wosk ma moc!
Wosk może występować także jako baza do rozmaitych kosmetyków. Zagęszcza składy, umożliwia tworzenie emulsji oraz stabilizuje, czyli przedłuża ich trwałość. Dodatkowo łatwo się podgrzewa, tworząc plastyczną masę, która nie rozpuszcza się w wodzie. Jest jednak rozpuszczalna w tłuszczach czy alkoholu. Z tego względu stosuje się go w balsamach, pastach oraz wszelkiego rodzaju kosmetykach kolorowych jak pomadki, tusze do rzęs czy cienie do powiek.
Kosmetyki z woskiem pszczelim są również bogate w witaminę A, która pomaga nam w utrzymaniu młodzieńczego wyglądu, niszczy wolne rodniki i pobudza skórę do produkcji kolagenu. Specyfik poradzi sobie również z rozdwojonymi końcówkami naszych włosów, a szampony czy odżywki z jego dodatkiem zapewnią nam długotrwały połysk.
Jak zwykle po garści wiedzy mam dla Was kilka przepisów! Mam nadzieję, że cykl wpisów kosmetycznych zapoczątkuje prawdziwą rewolucję na Waszych łazienkowych półkach. A kto wie – może niejeden z Was złapie bakcyla i zacznie produkować domowe kosmetyki na szerszą skalę?:)
Maseczka odżywcza i regenerująca skórę
Do naczynia porcelanowego włożyć 5 g wosku pszczelego, 70 g miodu i soku z cebulki białej lilii. Podgrzewać aż do roztopienia wosku. Ucierać drewnianą lub porcelanową łopatka do wystygnięcia. Miksturę obficie nałożyć na umytą ciepłą wodą skórę, resztki kremu zmyć po pół godziny.
Tonizujący krem na dzień – pielęgnacyjny i ochronny
Nad wrzątkiem rozpuścić 5 g wosku pszczelego, 5 g masła kakaowego i 10 g lanoliny oraz dodać 30 g olejku z awokado. Mieszaninę podgrzać do temperatury 60 stopni. 3 g tonizującego pudru zmieszać z czerwoną glinką i przesiać przez najdrobniejsze sitko; 40 g wody różanej w temp. 60 stopni wymieszać mikserem do przegotowanej masy, następnie dodać sypkie składniki, mieszając do wystudzenia.
Krem oczyszczający cerę
Wosk włożyć do porcelanowego naczynia i podgrzać w kąpieli wodnej aż do stopienia. Następnie wszystkie składniki: 6 g wosku pszczelego; 0,5 g boraksu; 27,5 g oleju z oliwek i 16 ml wody wymieszać i ucierać drewnianą lub porcelanową łopatką aż do wystygnięcia. Umyć twarz i nałożyć obficie krem na około 30 minut.
Maść kosmetyczna na zmiany na skórze i poprawę elastyczności
40 g miodu zmieszać z 10 g płynnego żółtego wosku (uzyskać go jw. w kąpieli wodnej). Stosować na noc, nakładając cienką warstwę maści. Rano umyć twarz ciepłą wodą.
Krem do twarzy na suchą skórę
Rozpuścić w kąpieli wodnej 3 g wosku pszczelego, 3 g masła kakaowego i 10 g bezwonnej lanoliny. Dodać 30 g olejku z jojoby, całą mieszaninę podgrzać do 60 stopni. Równocześnie w żaroodpornym naczyniu podgrzewać do tej samej temperatury 40 g wody pomarańczowej, którą należy dodać do uprzednio stopionej masy, mieszając mikserem bardzo wolno, aż do wystudzenia. Do zimnego kremu dodać 3 krople olejku pomarańczowego. Specyfik można stosować zarówno na dzień jak i na noc, nakładając cienką warstwę na skórę.
Krem przeciwzmarszczkowy
Do porcelanowego naczynia włożyć 30 g wosku pszczelego, 30 g miodu, 30 g soku z cebuli, 30 g soku z kwiatów białej lilii. Podgrzewać aż do roztopienia wosku. Ucierać porcelanową łopatką do wystygnięcia. Wieczorem nałożyć obfitą warstwę kremu, który należy zmyć po pół godzinie.
Przepisy pochodzą z książek:
Miód i inne produkty pszczele dla zdrowia i urody. Autor: Anastazia Zanocelli
Pszczela apteczka. Autor: Edward Kałużny