Wiosna to idealny czas na wypróbowywanie nowych rzeczy – np. kosmetyków naturalnych! Dziś przedstawiam Wam kolejną część cyklu o tym, jak kosmetyki z miodem wpływają na naszą skórę. Z tekstu dowiecie się, jak własnoręcznie przygotować specyfiki oczyszczające, na suchą skórę, przeciwzmarszczkowe oraz cudowne, bogate w składniki maseczki.
Wiecie już jak się zabrać do zrobienia samemu kosmetyków naturalnych. O wszechstronnych właściwościach miodu oraz wosku pszczelego pisałem już we wcześniejszych tekstach, które znajdziecie tu:
https://pasiekasmakulskich.pl/apiterapia-kosmetyki-z-miodem/
https://pasiekasmakulskich.pl/apiterapia-kosmetyki-z-woskiem-pszczelim/
Warto wiedzieć, że miód ma nie tylko bogaty skład, dzięki czemu doskonale odżywia naszą skórę. Kosmetyki z miodem są także od wieków wykorzystywane leczniczo – ma on bowiem właściwości bakteriobójcze, koi podrażnienia oraz zapobiega powstawaniu blizn. Wykorzystywano go także do przyspieszenia gojenia ran, owrzodzeń oraz zakażeń skóry. Dzieje się tak dzięki zawartej w miodzie oksydazie glukozowej oraz obfitości związków fenolowych (najlepsze do tego są miody ciemne). Zaopatrzenie naszych tkanek w te substancje przyczynia się do tworzenia komórek nowego naskórka.
Poniżej znajdziecie przepisy na kosmetyki lecznicze oraz preparaty na niedoskonałości skóry tj, trądzik czy stany zapalne oraz przesuszenie.
Kąpiel dla chorych, długo leżących i wyczerpanych oraz dla dzieci młodzieży:
napełnić wannę około 100l wody o temperaturze 37 stopni i rozpuścić w niej 250g miodu. Temperatura wody nie może być niższa niż 34 stopnie. Stosować wieczorem, po kąpieli wziąć prysznic.
Woda różano miodowa na wzmocnienie i ukrwienie skóry:
Zmieszać 20g miodu z 100g wody różanej, dodać 50 ml wódki 45% oraz 1 łyżeczkę soku z cytryny. Tak przygotowaną miksturą przecierać delikatnie skórę przy pomocy nasączonego wacika.
Maseczka na niedoskonałości:
Przygotować wywar z garści posiekanych kwiatów prawoślazu, zalewając je na 10 minut gorącą wodą. Dodać 1 łyżkę miodu i 2 łyżki skrobi kukurydzianej, po czym całość dokładnie wymieszać. Otrzymaną papkę o kremowej konsystencji rozprowadzić na twarzy i zostawić na około 10 minut, a następnie spłukać letnią wodą. Po zastosowaniu nie należy nakładać na twarz żadnych specyfików ani makijażu oraz nie wystawiać się na działanie słońca.
Maseczka na blizny po krostach:
Rozkruszyć 50g suszonych liści wrzosu, 10g liści orzecha włoskiego, 10 g kamfory i wymieszać z 1 łyżką śmietany oraz 2 łyżkami miodu. Miksturę nałożyć na twarz i zmyć wacikiem po ok. 15 minutach.
Oczyszczające kosmetyki z miodem
Kolejnym z elementów dobroczynnego działania miodu na naszą skórę są właściwości oczyszczające. Kosmetyki z miodem wspomagają odbudowę właściwego pH skóry oraz hamują wydzielanie sebum. Przyczyniają się także do oczyszczenia porów oraz mają działanie przeciwzapalne. Dlatego tak dobrze sprawdzają się przy cerach problematycznych – tłustej i trądzikowej. Dzięki regularnemu stosowaniu Wasza skóra będzie czysta i promienna.
Maseczka do cery tłustej z trądzikiem:
Rozrobić z mocną esencją herbacianą po 2 łyżeczki kwiatu rumianku, ziela krwawnika, kwiatu nagietka, korzenia mydlnicy, ziela tymianku, nasienia kozieradki i dekstryny oraz 4 łyżeczki mięty i łyżeczkę miodu. Maseczkę nałożyć na umytą twarz na 25-30 minut. Po jej usunięciu twarz umyć i nałożyć krem wysuszający.
Maseczka miodowo białkowa w celu wygładzenia skóry tłustej:
Przygotować gęsta papkę z piany ubitej z 1 białka, trzech łyżek miodu oraz nieblanszowanej mąki pszennej. Nakładać na skórę twarzy i szyi. Po półgodzinie zmyć gorącą, a następnie zimną wodą.
Mleczko miodowo oczyszczające:
Podgrzać 200ml pełnotłustego mleka z 3 łyżkami miodu. Starać się utrzymać temperaturę do 40 stopni. Kiedy preparat będzie miał całkowicie płynną konsystencję, należy rozprowadzić go przy pomocy gąbeczki do twarzy i użyć tak jak mleczka oczyszczającego. Na koniec spłukać dużą ilością letniej wody.
Maseczka oczyszczająca:
Zmieszać ze sobą jedno utarte żółtko, łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę mąki owsianej. Rozprowadzić na twarzy na około 15 minut. Można stosować kilka razy dziennie w celu szybkiego oczyszczenia cery.
Maseczka zmiękczająca i oczyszczająca skórę:
Utrzeć 1 żółtko z 1 łyżeczką miodu i wymieszać z 1 łyżeczką gliceryny. Nałożyć na twarz i szyję na około 15 minut. Zbywać podgrzana wodą mineralną.
Tonik oczyszczający:
W 2 i pół szklanki świeżej maślanki rozpuścić 1 łyżeczkę płynnego miodu. Dobrze wymieszać. Zmieniając waciki nanosić i wklepywać mieszankę w skórę twarzy i szyi.
Odmładzające kosmetyki z miodem
Kosmetyki z miodem mają także znakomite działanie odmładzające oraz nawilżające. To z kolei zasługa cukrów prostych – czyli glukozy i fruktozy, wody oraz witamin, które łatwo przenikają przez skórę, dostarczając jej wszystkiego co potrzebne. Witamina E ułatwia procesy regeneracyjne i chroni barierę lipidową. Z kolei witamina C przyspiesza syntezę kolagenu. Miód ma także działanie rozświetlające. Dzięki niemu nawet poszarzała skóra odzyska zdrowy blask i optymalny poziom nawilżenia.
Poniżej znajdziecie garść przepisów na kosmetyki przeciwzmarszczkowe, odmładzające oraz nawilżające.
Maseczka odmładzająca:
Wymieszać jedno żółtko jaja, 10g miodu, 10 ml oliwki i sok z 1 cytryny. Jeśli maseczka okaże się zbyt płynna, dodać łyżkę mąki owsianej. Stosować na oczyszczoną skórę, trzymając przez około 20 minut. Spłukiwać dużą ilością wody.
Krem odmładzający:
Wymieszać 10g miękkiego masła i pół łyżki miodu. Otrzymany krem rozsmarować na twarzy i trzymać przez około pół godziny, po czym usunąć ręcznikiem nasączonym wodą.
Mleczko odżywcze i ujędrniające skórę:
Zmiksować 1 szklankę jogurtu naturalnego z jednym jajkiem i dodać 2 łyżki płynnego miodu. Wymieszać na jednolita masę. Nanosić wacikiem na twarz i szyje. Po 15 minutach zmyć wodę mineralną.
Miodowy żel napinający na cerę wiotka i starzejącą się:
3,5 g żelatyny zalanej 10g wody różanej doprowadzić do wrzenia, aż mieszanina się rozpuści. Oddzielnie ogrzewać 20g wody destylowanej z 10g miodu. Po zlaniu obu mieszanin powstaje żel. Przechowywać w lodówce, przed użyciem podgrzać. Nakładać cienką warstwę na około pół godziny po czym zmyć gorącą wodą, a następnie spłukać zimną.
Maseczka na miękką skórę:
Zetrzeć na tarce miąższ z jednego zielonego jabłka i wymieszać je z 250 ml białego naturalnego jogurtu oraz 50 g miodu (np. leśnego). Rozsmarować preparat na skórze. Po upływie około 20 minut spłukać letnią wodą.
Maseczka nawilżająca:
Wymieszać 50g zielonej glinki i 30 g mąki owsianej, a następnie dodać 1 żółtko i 20 g miodu. W przypadku skóry bardzo wysuszonej lub pomarszczonej można dodać olejek migdałowy lub zmiksowany miąższ z awokado. Rozprowadzić maseczkę na twarzy i dekolcie omijając okolice oczu, uszu, nosa i ust. Po upływie około 20 minut spłukać dużą ilością zimnej wody.
Maseczka na suchą skórę:
Wymieszać 2-3 łyżki płynnego miodu, 2 żółtka, 2-3 łyżki świeżej śmietanki. Nałożyć na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyć podgrzaną wodą mineralną.
Maseczka miodowo-serowa:
Przygotować papkę z jednej łyżki miodu, trzech łyżeczek serka homogenizowanego i jednego żółtka. Mieszając dodać 1 łyżeczkę soku z cytryny. Na umytą naparem z rumianku skórę twarzy i szyi nałożyć papkę. Po pół godzinie zmyć wacikiem nasączonym świeżym mlekiem.
Okład wygładzający malinowo-miodowy na wrażliwą i wysuszoną cerę:
Garść świeżych malin zmiażdżyć i wymieszać z 2 łyżkami słodkiej śmietanki i 1 łyżką miodu. Nakładać cienką warstewkę na twarz i szyję, okryć wilgotnym i ciepłym płótnem oraz dodatkowo ręcznikiem. Zmyć letnią wodą po 20 minutach.
Maseczka na skórę suchą i wrażliwą:
Żółtko wymieszać z łyżeczką miodu dodając odrobinę oliwy z oliwek. Maseczkę nakładamy pędzelkiem na twarz i zmywamy po 20 minutach ciepłą wodą.
Krem przeciw zmarszczkom w kącikach oczu i na szyi:
Razem utrzeć 1 żółtko, 1,5 łyżki olejku z kiełków pszenicznych i 1,5 łyżki miodu. Ubite białko wymieszać z utartymi składnikami silnie wstrząsając w zamkniętym naczyniu. Nakładać na skórę przed snem.
Maseczka fasolowa na wygładzenia zmarszczek:
Przygotować papkę z 1 filiżanki ugotowanej białej fasoli, do której dodać łyżkę stołową olejku ze słodkich migdałów, sok z 1/2 cytryny i łyżkę miodu. Nanieść na skórę twarzy i szyi, po 15 minutach zmyć gorącą wodą i spłukać zimną wodą.
Obfitość natury każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki. Grzechem byłoby z niej nie skorzystać, zachwycając się specyfikami ze sklepowych półek. Tak naprawdę każdy z nas może z łatwością przygotować w pełni wartościowe kosmetyki, dzięki którym nasza skóra długo pozostanie piękna i młoda.
Przepisy pochodzą z książek:
Miód i inne produkty pszczele dla zdrowia i urody. Autor: Anastazia Zanocelli
Pszczela apteczka. Autor: Edward Kałużny