Naturalne kosmetyki, które w ostatnich latach szturmem zdobywają drogerie i domowe półki, są znane od wieków. Nasze prapraprababki chętnie stosowały zioła, miód, warzywa i inne specyfiki aby ich skóra była czysta, jędrna i piękna. Ich właściwości to zatem nic nowego, a jedynie odkrycie specjalistów od marketingu. W tym tekście opowiem Wam o tym, na co zwrócić uwagę robiąc domowe kosmetyki z miodem i woskiem pszczelim, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Miód tak naprawdę od zawsze towarzyszył ludziom nie tylko w wersji spożywczej, ale również jako dodatek do środków na skórę czy włosy. Sama Kleopatra uwielbiała kąpiele w miodzie i mleku, a panny z bogatych domów stosowały go do swoich mazideł. Tak tak – miód jako cenny składnik dostępny był tylko wyższym sferom. Tym bardziej powinniśmy korzystać z jego wszelakich dobrodziejstw dzisiaj, gdy jest dostępny dla wszystkich. A domowe kosmetyki z miodem na pewno cenowo (i zdrowotnie!) będą dla nas dużo bardziej korzystne niż te od wielkich koncernów. Tam nie tylko płacimy za wielką machinę marketingową, ale także za masową produkcję opakowań (głównie plastikowych) oraz substancje, które tak naprawdę nie są wcale dla naszej skóry dobre. Weźmy np. taką wazelinę, która sprawia, że w pierwszym kontakcie skóra jest mięciutka, ale tylko chwilowo. Tak naprawdę zapycha nasze pory tworząc nieprzepuszczalną warstwę. I chociaż w trendzie na naturę i eko topowe marki zmieniły komunikację i na półkach w popularnych drogeriach znajdziemy sporo kosmetyków z „naturalnym składem”, to oprócz wyżej wspomnianych dodatków, które są stosowane do produkcji, ważne jest jeszcze samo pochodzenie składników. Wszak jakość surowców i ich obróbka wpływają na skuteczne działanie. A tego nie wiemy i nikt na opakowaniach nas o tym nie informuje. Najlepszym zatem rozwiązaniem będzie stosowanie tego, co zrobimy sami! Kosmetyki z miodem to gwarancja pięknej i zdrowej skóry.
Skąd ta popularność miodu w rytuałach piękna i zdrowia? Wynika to z bogatego składu – główny składniki miodu to glukoza i fruktoza czyli cukry proste oraz woda, przez co łatwo przenikają przez skórę i mogą ją szybko nawodnić oraz odżywić. Dodatkowo znajdziemy w nim witaminy z grupy B, E, witaminę C, kwasy oraz sole mineralne, dzięki czemu komórki skóry mogą prawidłowo pracować. Posiada także wiele cennych enzymów, flawonoidy, kwercytynę a także naturalne olejki eteryczne, które nie tylko działają odkażająco, ale także neutralizują wolne rodniki, dzięki czemu nasza skóra starzeje się wolniej.
Wykonanie domowych kosmetyków z miodem to nic trudnego. Wystarczy znaleźć odrobinę czasu, zaopatrzyć się w dobre składniki, wiedzieć czego potrzebuje nasza skóra i można działać! Warto też gromadzić sobie opakowania np. małe słoiczki po kosmetykach, które przydadzą się w naszej domowej produkcji. W zależności od przepisu do skomponowania swoich specyfików będziecie potrzebowali miodu lub wosku. Najlepiej wybrać miód łagodny, który nie charakteryzuje się ostrym smakiem. Dobrym przykładem jest miód wielokwiatowy, który ma również bardzo urozmaicony skład. Z kolei tabliczkę wosku najwygodniej będzie rozpuścić w kąpieli wodnej a po ostygnięciu zetrzeć na tarce. Tak przygotowane składniki będzie Wam łatwiej używać. Domowe kosmetyki mają ważność około roku, chyba, że inne informacje znajdziecie w przepisie lub ich skład będzie wymagał specjalnego przechowywania. Pamiętajcie również o testach alergicznych – przed regularnym stosowaniem warto odrobinę kosmetyku nanieść na skórę i odczekać 24 h. W przypadku używania wody do składu lepiej skorzystać z tej przegotowanej lub mineralnej.
Poniżej wrzucam Wam przepisy na kosmetyki z miodem do kąpieli oraz produkty dedykowane do rąk. Dajcie znać, jak Wam wyszły!
Przepis na relaksacyjną i nawilżającą kąpiel
Rozpuścić w wannie wypełnionej letnią wodą 150 g jasnego miodu (np. wielokwiatowego wiosennego lub rzepakowego), 1,5 litra mleka oraz 0,5kg soli morskiej. Nie potrzeba po niej stosować dodatkowego kosmetyku oczyszczającego lub kremu.
Przepis na kąpiel dla skóry wysuszonej
Rozpuścić 500g miodu w 3 litrach ciepłej maślanki i wlać do wanny z wodą o temperaturze około 37 stopni. Przed kąpielą całe ciało natrzeć oliwą z oliwek. Stosować wieczorem, dwa razy w tygodniu po 20 minut.
Przepis na kąpiel upiększającą i wygładzającą skórę
Do wanny z około 100l wody o temperaturze 37 stopni wsypać około 300g soli z mikroelementami np. himalajskiej. W oddzielnym naczyniu rozpuścić 250 g miodu w 1,5 l tłustego mleka i wlać do wanny. Zanurzyć się w wodzie na 20 minut.
Kąpiel śmietankowo-miodowa na zachowanie pięknej i delikatnej skóry
Do wody w wannie wsypać 300g soli morskiej, wlać 1 szklankę śmietanki i 2 szklanki miodu. Po ich rozpuszczeniu zażywać kąpiel przez 15-20 minut.
Kąpiel miodowo mleczna dla cer suchych w celu uzyskania skóry miękkiej z delikatnym połyskiem
Rozpuścić filiżankę miodu w 1 litrze ciepłego mleka. Mieszankę wlać do gorącej wody w wannie. Regularne kąpiele zażywać w temperaturze wody około 38 stopni.
Balsam do rąk
Do hermetycznie zamykanego pojemnika przełożyć 100g miodu (płynnego), 100 g gliceryny, 5 kropli nalewki benzoesowej i 3 łyżki wody różanej. Całość wymieszać potrząsając energicznie zamkniętym pojemnikiem. Balsam rozsmarować na dłoniach i po wchłonięciu preparatu włożyć bawełniane rękawiczki.
Emulsja wygładzająca na skórę rąk
2 i pół litra naparu z rumianku wymieszać z 20 g gliceryny i dodać 1 łyżkę miodu. Przechowywać w ciemnym miejscu. Używać po każdym myciu rąk. Przed użyciem wstrząsnąć.
Przepisy pochodzą z książek:
Miód i inne produkty pszczele dla zdrowia i urody. Autor: Anastazia Zanocelli
Pszczela apteczka. Autor: Edward Kałużny