Kwiecień to czas najwyższy na sadzanie, sianie w przydomowych ogródkach, balkonach, tarasach. Wielobarwne kwiaty, zapachy przypominające dzieciństwo kuszą nas i zachęcają do zakupu. Nasz ogród już wygląda pięknie. Dzieci wzięły sprawy w swoje ręce i samodzielnie zasadziły i zasiały co nieco :). A tymczasem zazwyczaj nie zastanawiamy się nawet, czy nabywając ten, a nie inny kwiat, pomagamy owadom – nie tylko pszczołom. Dlaczego pomagamy? Bo być może jest on szczególnie miododajną rośliną.
O co tyle hałasu i dlaczego to ważne?
Z każdym rokiem owadom zapylającym jest coraz trudniej – nie mają pożywienia. Rolnicy wysiewają monokultury, a więc jednogatunkowe rośliny, na coraz większych obszarach. Kwitną one tylko w określonym czasie (np. rzepak – koniec kwietnia/początek maja), a reszta wiosny, lata? Nasze przydomowe trawniki, strzyżone na zapałkę, to istna pustynia dla owadów. Nie mają pożytku – kwiatów, różnorodności. A przecież dzięki nim mamy owoce, warzywa, zioła… Co można zrobić? Najprostsza rzecz to zadbanie o środowisko owadów poprzez zasadzenie, zasianie roślin miododajnych. Wybierając różne gatunki, o różnym czasie kwitnienia – od wiosny aż po późną jesień.
Rośliny miododajne, a raczej nektarodajne, inaczej pożytkowe, pszczelarskie, to kwiaty, krzewy, drzewa, które zapewniają owadom zapylającym surowiec – pyłek, nektar czy spadź.
Wśród owadów zapylających znajduje się pszczoła miodna, nie jest ona jednak osamotniona (całe szczęście!) w zapylaniu roślin. Do owadów zapylających możemy zaliczyć między innymi: motyle, mrówki, chrząszcze, muchy, osy, trzmiele, samotnice, murarki…
Jakie rośliny miododajne wybrać?
Jak się okazuje, roślin miododajnych jest całkiem sporo i myślę, że każdy wybierze swoją ulubioną 😊. Najważniejsza zasada: wybrać kilka roślin, które kwitną w różnym czasie tak, aby zapewnić pożywienie przez cały sezon.
My polecamy różnorodność i kwietne łąki zamiast trawników.
Ogródki chętnie obsadzamy pięknymi, różnobarwnymi kwiatami, zaczynając od krokusów, sasanek, prymulek, pierwiosnków, idąc przez fiołki, łubin, kosmosy i cynie, dziurawiec, rozchodniki, lilie czy róże, aż po dalie, wrzosy, lawendy, astry. Wszystkie te kwiaty zaliczane są do roślin miododajnych.
Taras i balkon będą przepięknie wyglądały z surfinią, pelargonią czy niecierpkiem, lawendą lub wrzosem, a jednocześnie stworzą znakomity przystanek dla strudzonych owadów.
Pszczoły z miłą chęcią zasiadają także na ziołach, więc wystarczy na balkonie zasadzić szałwię, melisę, bazylię czy tymianek, a nie tylko będziemy mieć aromatyczne potrawy w domu, a także będziemy prawdziwymi przyjaciółmi owadów zapylających.
Jeśli macie trochę więcej miejsca, to polecam także stworzyć owocowy zagajnik i posadzić maliny, jeżyny, borówki, porzeczki. Zjadając takie pyszności latem pamiętajmy, że nie jedlibyśmy ich bez naszych małych pomocników.
Ważne zasady w ogródku i na balkonie
Aby zaprosić owady zapylające do naszego ogródka, balkonu czy tarasu, pamiętajmy o ważnych zasadach. Dzięki nim owady będą czuły się bezpiecznie i wdzięczne, a my będziemy mogli cieszyć się owocami, warzywami i pięknymi kwiatami.
- Sadzimy rośliny raczej w kępach niż pojedynczo. Pszczoły chętniej do nich przylecą.
- Sadzimy różnorodne kwiaty tak, aby nektar był dostępny dla owadów cały sezon.
- Zamiast trawnika zasiej kwietną łąkę – nie tylko dasz pożywienie owadom, ale także zaoszczędzisz czas i pieniądze na koszeniu – wystarczy to robić dwa razy w sezonie.
- Staraj się używać nawozów naturalnych – z kompostownika, obornika.
- Stwórz schronienie dla pszczół i innych owadów – stwórz domek dla owadów, który można postawić na drzewie lub lekko zakopać w ziemi, a pojawią się zupełnie inne owady.
- Pamiętaj o WODZIE – obecnie panuje susza, a owady, ptaki, zwierzęta tak jak my potrzebują nie tylko pożywienia, ale i wody. Zainstaluj poidełko dla owadów – miseczkę wyłóż kamieniami i napełnij wodą. Ważne, aby na dnie były kamienie, w przeciwnym razie pszczoły i inne owady mogą się utopić.
Tak jak my lubimy różnorodność na stole, tak i owady potrzebują odpowiednich pokarmów, a my dzięki temu mamy m.in. pyszny miód i pachnące i cieszące oko ogródek, balkon i satysfakcję, że działamy dla innych.
Dla ciekawych: listę roślin miododajnych znajdziecie m.in. tu
https://atlas-roslin.pl/rosliny-miododajne.htm
https://pl.wikibooks.org/wiki/Pszczelarstwo/Ro%C5%9Bliny/Tabela