Co skrywa przed nami miodowy szlak rowerowy w Gminie Pakosław? Liczne pasieki i cudowne krajobrazy. Poznaj historię i trasę miodowej trasy.
W 2003 roku podczas wytyczania Rowerowego Szlaku Miodowego na terenie gminy Pakosław stały liczne pasieki. Podczas wielu lat pasieki zmieniały swoje miejsca (ze względu na pożytek, śmierć pszczelarzy), ale rowerowy szlak miodowy pozostał.
Na terenie gminy Pakosław prężnie działa od 1946 roku Gminne Koło Pszczelarskie w Pakosławiu, które zrzesza pszczelarzy i szerzy wiedzę na temat pszczół i produktów pszczelich. Przez wiele lat funkcję prezesa koła dzierżył nie kto inny jak Maciej Smakulski.
Przestrzeń, liczne lasy, łąki przyczyniły się do zrzeszania się już w 1852 roku bartników na terenach rawickich. Mamy nadzieję, że dzięki wycieczkom po rowerowym szlaku miodowym pochylicie się Państwo nad urokliwymi miejscami a także nad potrzebami pszczół i ich rolą na świecie.
Szlak ten to jeden z nagrodzonych obiektów agroturystyki aktywnej wśród produktów markowych Międzygminnego Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna oraz certyfikatem Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej za produkt turystyki aktywnej – „Rowerowy Szlak Miodowy”., a także został wyróżnienie od Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Rowerowy Szlak Miodowy rozpoczyna się w…
Pakosławiu na parkingu Urzędu Gminy i dalej prowadzi w kierunku Ostrobudek.
Następnie szlak prowadzi ul. Rolniczą i drogą powiatową Pakosław – Góreczki Wielkie i skręca w lewo w kierunku Ostrobudek
Dalej szlak prowadzi drogą gminną Ostrobudki – Konary i w lewo polną (nieutwardzoną) w stronę Chojna.
Asfaltem drogi powiatowej Chojno – Pakosław szlak prowadzi do parku w Golejewku, skręca w prawo w drogę parkową w kierunku pałacu, przy figurze Św. Antoniego Padewskiego, ścieżką rowerową po obrzeżu parku, następnie „aleją zasłużonych koni” do Golejewka.
Dalej szlak prowadzi obok zakładu stolarskiego i zakładu przetwórstwa mięsnego drogą wzdłuż lasu i doliną rzeki Orli do Sów. Tutaj można skręcić nad zalew Pakosław, gdzie stoją wyrzeźbione figuralne ule i wrócić do Pakosławia (wersja rodzinna), lub dalej przez Zaorle, Pomocno, do Pakosławia.
Co możemy spotkać na najsłodszej trasie Gminy Pakosław?
• Pakosław – rzeźba założyciela osady – rycerza Awdańca (przy Urzędzie Gminy)
• Pakosław – kościół neogotycki z 1899 roku, a strzelista, wysoka wieża widoczna jest niemal z każdego zakątka gminy Pakosław
• Pakosław – zespół parkowo pałacowy z klasycystycznym pałacem z XVIII wieku, Na ścianach sali umieszczone zostały płaskorzeźby o tematyce historycznej, oparte na rycinach Franciszka Smuglewicza z lat 1789-1791.
• Golejewko – neorenesansowy kościół z 1903 roku z polichromią secesyjną Antoniego Procajłowicza z Krakowa z 1906 roku.
• Golejewko – Za kościołem park i zabudowania pałacowe – miejsce utożsamiane z grodem Czestram, wymienionym w bulli papieża Innocentego II w roku 1136
• Golejewko – Zachował się zespół pałacowo-parkowy Choińskich z pierwszej połowy XVII wieku oraz brama przejazdowa (baszta), zwieńczona baniastym hełmem, na którym Adam Choiński umieścił złoty półksiężyc zdobyty podczas bitwy z Turkami z 1620 roku pod Chocimiem
• Golejewko – stadnina koni i unikatowa aleja z głazami poświęcona zasłużonym rumakom.
• Nad Zalewem – Ozdobą ekspozycji są drewniane ule figuralne przedstawiające różne postacie, wykonane przez znanego rzeźbiarza Jerzego Sowijaka z Bukówca Górnego, dawniej mieszczące się w Ostrobudkach
• Nad zalewem – znajdziemy również domek dla pszczół samotnic z tabliczką informacyjną.
• pasieki pszczele
• piękne łąki i pola, stare drzewostany
Co się stało ze szlakiem?
Przez wiele lat znaki na drzewach zatarły się. Na szczęście trasa została odświeżona w 2022 roku dzięki staraniom Agnieszki Smakulskiej z Fundacji MAPA w Pakosławiu.
Pozyskała środki na odświeżenie trasy ze środków zadań publicznych Powiatu Rawickiego z zakresu turystyki i krajoznawstwa w roku 2022 w ramach projektu „Odtwarzanie i tworzenie szlaków turystycznych”.
Następnie zaangażowała młodzież ze szkół podstawowych w Chojnie i Pakosławiu do wycieczki rowerowej „z pędzlem w ręku” i żółty kolor szlaku znów cieszy oko rowerzystów.
20 kilometrowa pętlę przechodzącą przez miejscowości Pakosław – Ostrobudki – Chojno- Golejewko – Sowy – Zaorle – Pomocno – Pakosław została zdobyta i szlak znów jest widoczny.
Po wyprawie dzieci udały się na zasłużone ognisko i wypoczynek, a na trasie postawione zostały 3 tablice informacyjne, które można zobaczyć również poniżej.


