Pakosław: wieś, którą warto odwiedzić!

Na pierwszy rzut oka, Pakosław to wieś jak wiele innych. Łatwo ją przeoczyć. Ja jednak chciałbym was do Pakosławia zaprosić i o nim opowiedzieć.

Blisko tu zarówno z Poznania, jak i z Wrocławia. Miłośnicy odpoczynku typu „slow”, blisko natury, znajdą do niego sporo terenów, a także… naszą pasiekę i agroturystykę. Można tu wziąć udział w warsztatach woskowych czy pszczelarskich, można obejrzeć piękny pałac (jedna z najciekawszych tego typu budowli w Polsce), a latem wykąpać się nad zalewem. Pakosław – to warto odwiedzić!

Pakosław, jego historia i zabytki

Pakosław to wieś z długimi tradycjami. Bardzo długimi, bowiem pierwsza wzmianka o niej pojawia się już w dokumencie z 1310 r. Pierwszymi znanymi nam właścicielami Pakosławia był bogaty i tajemniczy ród Awdańców. Historycy do dziś spierają się kiedy i skąd pojawili się oni na ziemiach polskich. Wiadomo na pewno, że tam gdzie się pojawili – ich wościa kwitły. Późniejszym właścicielem Pakosławia, o którym historia pamięta szczególnie był Ignacy Wyssogota Zakrzewski – człowiek, który miał znaczący udział w powstawaniu i uchwaleniu konstytucji 3 maja. Został także pierwszym prezydentem Warszawy.

Słynny Pałac w Pakosławiu został zaś zbudowany dla jego następcy we władaniu Pakosławiem: Michała Krzyżanowskiego, który był kasztelanem międzyrzeckim. O ile Ignacy, był po prostu właścicielem wości Pakosławskich i należały do jego majątku, o tyle Michałowi te tereny i ludzie, widocznie przypadły do gustu nieco bardziej. Nie stawiamy przecież rezydencji tam, gdzie nie lubimy być.

W Pakosławiu znajduje się także bardzo ciekawy neogotycki kościół pod wezwaniem św. Walentego. Zainteresuje on z pewnością miłośników sakralnej architektury, zaś miłośników rzeźby zainteresuje znajdująca się w nim rzeźba św. Walentego. 

Atrakcje Pakosławia

Pałac w Pakosławiu uważany jest za jeden z ciekawszych pałaców klasycystycznych w Polsce. Zresztą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekonać się o tym na własne oczy. W pałacu zarządzanym dziś przez rodzinę Duda, znajduje się restauracja, można w nim także zorganizować rozmaite wydarzenia i imprezy okolicznościowe.

Pakosław to jednak nie jedynie Pałac. To także, a może i przede wszystkim, spokojna wieś, położona w pięknej okolicy. Jeśli chcemy zaznać ciszy wielkopolskiej wsi, lub udajemy się w większą podróż po tym województwie, to dobre miejsce, żeby się zatrzymać. Oprócz pięknych terenów spacerowych, znajduje się tu także zalew pakosławski, w którym można się schłodzić w upalne dni. Tam też organizowanych jest większość z imprez okolicznościowych.

Pasieka Smakulskich w Pakosławiu

Pakosław to także nasze miejsce. To tutaj prowadzimy swoją pasiekę połączoną z agroturystyką. To jest nasze miejsce na ziemi, nasz dom, do którego chcielibyśmy zaprosić także ciebie.

Jeśli po prostu potrzebujesz wypoczynku, z dala od zgiełku miasta, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z naszej oferty noclegowej. Pakosław i jego tereny są piękne o każdej porze roku. Dodatkowo, jeśli choć odrobinę interesuje cię pszczelarstwo, lub po prostu jesteś jego ciekaw, możesz podejrzeć naszą pracę przy ulach – oprowadzimy cię z wielką przyjemnością!

Tych, którzy łakną aktywnego spędzania czasu, zapraszamy na warsztaty. W naszej ofercie znajdziesz:
– Warsztaty pszczelarskie, w których stawiamy na szerzenie ogólnej wiedzy o pszczołach
– Warsztaty woskowe, na których dowiesz się czym jest wosk, jak powstaje oraz stworzysz swoją pierwszą świecę z wosku pszczelego
– Warsztaty skupione wokół hoteli dla owadów, na których dowiesz się jak zaprosić pszczoły do swojego ogródka
– Degustację miodów i innych produktów pszczelich połączoną z pasjonującymi opowieściami o tych owadach
– Warsztaty dla szkół i grup zorganizowanych

Wszystkie nasze warsztaty są doskonałym pomysłem na wypoczynek połączony ze zdobywaniem wiedzy. Warsztaty woskowe to zaś świetne warsztaty dla rodzin z dziećmi, przez połączenie aktywnego spędzenia czasu, z interesującymi pracami manualnymi. 

Dodaj komentarz