Miejsca w Wielkopolsce: niedoceniony kawałek Polski

Jesteś z Poznania lub Wrocławia? A może przejazdem znajdujesz się na ziemi wielkopolskiej lub w jej okolicach? Chciałbym przedstawić ci kilka miejsc, które warto odwiedzić podczas jej zwiedzania.

Siedząc w wielkopolskim Poznaniu lub dolnośląskim Wrocławiu łatwo wpaść w pułapkę bycia mieszczuchem. Nic dziwnego, to piękne miasta, oferujące dużo atrakcji oraz dobry komfort życia. Jednak czasami warto wyjechać ze swojego ciepłego mieszkania i pozwiedzać, chociażby swoje województwo. Przedstawiam ci zatem miejsca w Wielkopolsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Mam bowiem wrażenie, że poza Poznaniem, jest to wciąż mocno niedocenione województwo, tymczasem może być świetną alternatywą dla wielu innych kierunków podróży.

Miejsca w Wielkopolsce

W zestawieniu miejsc, które warto odwiedzić w Wielkopolsce pominąłem Poznań. Skupiam się za to na pozamiejskich atrakcjach, idealnych do wypoczynku typu „slow”, powolnego zwiedzania, bez wielkomiejskich atrakcji. Opisów miejsc, które warto odwiedzić w Poznaniu jest w sieci dużo. Skupmy się zatem na ośmiu miejscach, które warto odwiedzić w Wielkopolsce. Kolejność przypadkowa.

1. Skansen pszczelarstwa i Muzeum Pszczelarstwa w Szwarzędzu

Tej atrakcji, z oczywistych względów, nie mogło zabraknąć na tej liście 🙂 Jeśli chodzi o miejsca w Wielkopolsce, które warto odwiedzić, to właśnie ono (oraz Pasieka Smakulskich) powinno być na szczycie listy miłośników pszczelarstwa. Ale nie tylko.

Skansen pszczelarstwa i Muzeum Pszczelarstwa w Szwarzędzu

Znajdziemy tutaj aż 250 uli z różnych epok, wystawy poświęcone wszelkim pszczołom oraz ich produktom, a także ogród roślin miododajnych. Muzeum posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz niepełnosprawnościami ruchowymi. Położone jest zaledwie 20 minut drogi od Poznania, przez co jest idealnym początkiem dłużej podróży po Wielkopolsce, lub miejscem na krótki wypad. Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu to miejsce atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, chcących zgłębić wiedzę na interesujący temat.

2. Park orientacji przestrzennej

Park orientacji przestrzennej

To zdecydowanie oryginalna atrakcja, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Słyszeliście kiedyś o wystawach w ciemności organizowanych przez stowarzyszenia osób z niepełnosprawnością wzroku? Park orientacji przestrzennej to miejsce stworzone i udostępnione przez Specjalny Ośrodek Szkolny-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Służy ono do rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzroku, poprzez naukę orientacji przestrzennej właśnie. Jest to jednak miejsce piękne, dostarczające walorów estetycznych także osobom widzącym: barokowy ogród barokowy oraz park krajobrazowy łączy się tutaj z nietypowymi pomocami dydaktycznymi stymulującymi zmysły, np. poprzez dźwięki.

3. Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach

Położony na historycznym Szlaku Piastowskim skansen to świetny pomysł dla rodzin z dziećmi. W miejscu tym możemy bowiem obejrzeć wszystkie ważne miejsca dawnego Szlaku Piastowskiego, w skali 1:20. Znajdziemy tu między innymi: katedrę gnieźnieńską, stary rynek w Poznaniu czy Rynek w Pobiedziskach. W Skansenie Miniatur odbywają się lekcje historii w postaci oprowadzania, co sprawia, że to świetny pomysł edukacyjny. Znajdziemy tu także rzeźby postaci związanych z mitologią słowiańską.

4. Parowozownia w Wolsztynie

Miejsca w Wielkopolsce mają w sobie także perełki z zakresu podróży w czasie. Ta ostatnia działająca parowozownia na świecie to miejsce pełne pasji. Najlepszą reklamą tego miejsca jest to, że tutaj naprawdę możemy przenieść się w czasie, poprzez jazdę starym parowozem. W ten sposób można poczuć na własnej skórze to, jak niegdyś działały koleje i porównać je z kolejami dzisiejszymi… Myślę, że będziecie zaskoczeni efektem.

Parowozownia w Wolsztynie

Przejechać się lokomotywą możemy na trasie do Leszna lub do Poznania. I choć miłośników starej kolei jest na świecie co raz mniej, myślę, że to unikalne doświadczenie, które zainteresuje nawet współczesnego mieszczucha.

5. Mosińska Stacja Drezynowa i Osowa Góra

Jeśli już przy kolei jesteśmy, nie sposób nie wspomnieć o Osowej Górze i jednej z niewielu w Polsce okazji do przejechania się prawdziwą drezyną! Chodzi o Mosińską Kolej Drezynową. Drezyna taka kursuje ze stacji w Mosinie do stacji w Osowej Górze właśnie.

Mosińska Stacja Drezynowa i Osowa Góra

Kiedy już dojedziemy do Osowej, możemy wejść na wierzę widokową oraz wypocząć nad Jeziorem Kociołek. Bardzo blisko znajduje się także Wielkopolski Park Narodowy.

6. Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fidlera

Coś dla fanów historii wojennych, podróży, literatury lub łowców przygód. Właśnie te cechy uosabiał w sobie Arkady Fidler. Większość tego typu muzeów staje na głowie, żeby zainteresować potencjalnych turystów, bowiem tematyka… mogłaby wydawać się nudna.

Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fidlera

Poprzez osobę Arkadego Fidlera nie jest to jednak takie trudne. Był to bowiem podróżnik i literat, który ze swoich podróży przywoził wiele interesujących eksponatów, które możemy podziwiać zarówno w willi, jak i w okolicznym ogrodzie. Muzeum poświęcone jego osobie, jest więc naturalnie, ciekawym miejscem do odwiedzenia. W odbudowę domu, zaangażowany był także artysta plastyk Zygmunt Konarski, który jest autorem zarówno ich ekspozycji, jak i większości imponujących rzeźb, które tam znajdziemy.

7. Muzeum archeologiczne w Biskupinie

Pomysł odwiedzenia tego muzeum może wydawać się banalny, bowiem ilu z nas, było tam… na wycieczce szkolnej, prawda? Z drugiej strony, ilu z nas… było tam jako dorośli 🙂 ?

Muzeum archeologiczne w Biskupinie

Tymczasem, jest to jedno z najciekawszych muzeów-rezerwatów w Polsce. Rozległy teren 38ha czyni je też jednym z największych w Europie. Fanów słowiańskiej historii Polski przekonywać nie trzeba, wszakże to punkt obowiązkowy na ich mapie wycieczek. Sam zaś myślę, że bogate zbiory archeologiczne, skanseny oraz świetna infrastruktura atrakcji tam zawartych, to świetny pomysł dla rodzin z dziećmi, lecz nie tylko.

Miejsca turystyczne Wielkopolsce – to trzeba odwiedzić!

To tylko kilka z ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w Wielkopolsce. Jak ona długa i szeroka, tak dużo takich miejsc mogę wam jeszcze polecić. Polska to nie tylko góry czy Mazury – to także obfita w atrakcje Wielkopolska!

Dodaj komentarz